नेपालको नयाँ नक्सालाई गुगल म्यापले गर्‍यो समावेश

 

चैत्र १४,काठमाडौं । सरकारले जेठमा जारी गरेको नयाँ नक्सालाई गुगल म्यापले टुक्रे धर्काले देखाएको छ ।नेपालको चुच्चे नक्सा गुगल म्यापमा समावेश भएको हो ।

भारतले अतिक्रमण गरेको नेपाली भुमी कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरा समेटिएको नेपालको नयाँ राजनैतिक नक्सा औपचारिक रुपमा सरकारले ०७७ जेठ ३१ गते सार्वजनिक गरेको थियो । उक्त नक्सा २०७७ जेठ ३१ गते संसदबाट सर्वसम्मत रुपमा पारित समेत गरिएको थियो । नेपालले नयाँ नक्सा जारी गरेपछि अन्तर्राष्ट्रिय समूदायको ध्यानाकर्षण हुनु पर्नेमा अहिलेसम्म हुन सकेको छैन । नेपालले पनि भारचसँगको सीमाविवादलाई आपसी संवाद र सहमतिबाटै हल गर्ने भनेर अहिलेसम्म अन्तर्राष्ट्रियकरण गरेको छैन ।

गुगलले नेपालको नयाँ नक्सालाई समावेश गरेपनि अहिलेसम्म अन्तर्राष्ट्रिय समुदायमा ध्यानाकर्षण नभएको यसलाई अब यसलाई अन्तर्राष्ट्रियकरण गर्न सहज हुने विश्वास लिइएको छ ।नयाँ नक्साअनुसार नेपालको कुल क्षेत्रफल १ लाख ४७ हजार ५ सय १६ वर्ग किलोमिटर रहेको उल्लेख छ । भारतले २०७६ कार्तिक १६ गते जारी गरेको नयाँ राजनीतिक नक्सामा कालापानी–लिपुलेक पश्चिमका नेपाली भू–भाग समेत सरकारले समेटेर नयाँ नक्सा जारी गरेको हो ।


Related Posts
 • मिलन प्रगतिशील महिला कृषक समूह सामाजिक कार्यमा सक्रिय
 • कुवेतमा रहेका नेपालीहरुलाई सतर्कता अपनाउन नेपाली दुतावासको अनुरोध
 • त्रिकोणात्मक टी–२० क्रिकेट सिरिजको पहिलो खेलमा नेपाल बिजयी
 • जीवन विमा स्वरुप अल मुल्ला एक्सचेञ्जको तर्फबाट कुवेतमा मृत्यु भएका विष्णुका परिवारलाइ ३ लाख ९३ हजार रुपैयाँ जीवन विमा स्वरुप अल मुल्ला एक्सचेञ्जको तर्फबाट कुवेतमा मृत्यु भएका विष्णुका परिवारलाइ ३ लाख ९३ हजार रुपैयाँ
 • रमादान बिशेष अनलाइन धमाका #अलमुजैनि सधै तपाइको नजिक #Almuzaini always near U

  पछिल्ला सम्प्रेसणहरु

  मिलन प्रगतिशील महिला कृषक समूह सामाजिक कार्यमा सक्रिय

  संसद अधिवेशन आजै अन्त्य गर्ने मन्त्रिपरिषदको निर्णय

  कुवेतमा रहेका नेपालीहरुलाई सतर्कता अपनाउन नेपाली दुतावासको अनुरोध

  बिजनेष

  १ सय ६५ वटा सडक निर्माणको प्रधानमन्त्रीद्वारा स्वीच थिचेर एकैपटक शुभारम्भ

  अन्तर्वार्ता

  हामीसंग फेसबुकमा जोड़िनुहोस