राष्ट्रिय सभा निर्वाचन परिणाम

एमालेको २९ कांग्रेस १३, माओवादी १०, राजपा र फोरम २/२

माघ २५, काठमाडौँ l राष्ट्रिय सभा सदस्यका लागि भएको निर्वाचनमा एमालेले २९ सिटसहित बहुमत ल्याएको छ । कांग्रेसले १३, माओवादी केन्द्रले १०, राजपा र फोरमले २/२ सिट ल्याएका छन् ।

राष्ट्रिय सभा सदस्य निर्वाचनका क्रममा ललितपुरको जावलाखेलस्थित केन्द्रमा मतदान गर्दै एक मतदाता ।

५९ सदस्यीय राष्ट्रिय सभामा ७ वटै प्रदेशबाट ८ जनाका दरले ५६ सांसद निर्वाचित हुने र राष्ट्रपतिबाट ३ सदस्य मनोनीत गर्ने संवैधानिक व्यवस्था छ ।

प्रदेश १ मा एमालेका ६ र कांग्रेसका २ जना राष्ट्रिय सभा सदस्यमा विजयी भएका छन् । प्रदेश २ मा भने यसअघि नै एमाले, कांग्रेस, राजपा र फोरम सबैले दुई/दुई सिट निर्विरोध भइसकेका हुन्। प्रदेश ३ मा ५ सिट जित्दै एमालेले बहुमत ल्याएको छ भने कांग्रेसबाट २ र माओवादी केन्द्रबाट १ जना निर्वाचित भएका छन् । प्रदेश ४ मा एमालेले ३, कांग्रेसले ३ र माओवादी केन्द्रले २ सिट जित्न सफल भएका छन् । प्रदेश ५ मा पनि एमालेले नै बढी सिट जितेको छ । यस प्रदेशमा एमालेका ४, कांग्रेसका २ र माओवादीका २ जना विजयी भएका छन् ।

प्रदेश ६ मा एमालेबाट ५ र माओवादीबाट ३ जना निर्वाचित भएका छन् । यस्तै प्रदेश ७ मा एमालेका ४, कांग्रेसका २ र माओवादीका २ सदस्य विजयी भएका छन् ।
प्रदेश २ मा भने सबै निर्विरोध भएका हुन् । उम्मेदवारी मनोनयनकै प्रक्रियामा २४ जना निर्विरोध भएकाले ३२ सिटका लागि मात्रै बुधबार मतदान भएको हो । प्रदेश ३ र ६ मा मात्रै सबै पदका लागि चुनाव भएको हो । प्रत्येक प्रदेशबाट कम्तीमा तीन महिला, एक दलित र एक अपांगता/अल्पसंख्यक तथा अन्य तीन खुलासहित ८ जना निर्वाचित हुने संवैधानिक प्रावधान हो । राष्ट्रिय सभा निर्वाचक मण्डलमा प्रदेशसभा सदस्य तथा स्थानीय तहका अध्यक्ष, उपाध्यक्ष तथा प्रमुख, उपप्रमुख छन् ।

प्रदेशसभा सदस्यको मतभार ४८ र स्थानीय तहबाट प्रतिनिधित्व गर्ने मतदाताको मतभार १८ तोकिएको थियो ।

राष्ट्रिय सभाको निर्वाचन सम्पन्न भएसँगै संघ, प्रदेश र स्थानीय तहका सभाले पूर्णता पाउने छन् । प्रदेश र स्थानीय तहले यसअघि नै पूर्णता पाइसकेका थिए । संविधानले राष्ट्रिय सभा र प्रतिनिधिसभालाई संयुक्त रूपमा संघीय संसद् भनेकाले चुनावको परिणामसँगै त्यसले पूर्णता पाउनेछ । राष्ट्रिय सभा निर्वाचन पर्खनुपरेकै कारण आयोगले प्रतिनिधिसभा समानुपातिकतर्फको परिणाम निर्वाचन सम्पन्न भएको दुई महिना भइसक्दासम्म दिन सकेको छैन । संघीय संसद्मा प्रतिनिधित्व गर्ने दलले आफूले पाएको सिटको कम्तीमा ३३ प्रतिशत महिला पुर्‍याउनै पर्ने संवैधानिक प्रावधान छ ।

राष्ट्रिय सभा र प्रतिनिधिसभा प्रत्यक्षतर्फको सिट जोड्दा ३३ प्रतिशत पुर्‍याउन नसक्ने दलको हकमा अपुग महिला संख्या समानुपातिक सूचीबाट पुर्‍याउनुपर्ने भएको प्रतिनिधिसभाको परिणाम अड्किएको हो । अब राष्ट्रपति, उपराष्ट्रपति एव संघ तथा प्रदेशमा सभामुख, उपसभामुखको निर्वाचन हुनेछ । साथै संसदीय प्रक्रियाअनुसार संघ र प्रदेशमा सरकार गठनबाँकी छ ।

निर्वाचन आयोगले राष्ट्रिय सभामा ९९ दशमलव ५२ प्रतिशत मतदान भएको जनाएको छ । ६ वटै प्रदेशका १ हजार ६ सय ७७ मतदातामध्ये ८ जना अनुपस्थित रहे । प्रमुख निर्वाचन आयुक्त अयोधीप्रसाद यादवले मतदान उत्साहजनक ढंगले भएको बताए ।
प्रदेश ३ मा एमालेबाट सिंगबहादुर विश्वकर्मा, रामचन्द्र राई, दिलकुमारी रावल थापा, उदया शर्मा पौडेल र बलरामप्रसाद बाँस्कोटा विजयी भएका छन् ।

कांग्रेसका धनकुमारी खतिवडा र राधेश्याम अधिकारी तथा माओवादी केन्द्रका रामबहादुर थापा मगर (बादल) निर्वाचित भएका छन् ।

प्रदेश ३ मा राष्ट्रिय सभाका ८ सदस्यका लागि १४ उम्मेदवार प्रतिस्पर्धामा थिए । साभारः कान्तिपुर अनलाइनबाट


Related Posts
 • गायक शिब परियारको स्वर तथा संगितमा रहेको “उनि राम्री“ गितको कभर भिडीयो सार्वजनिक
 • तमु समाज युएईले आउदो जनवरी १० तारिख तमु च्यु ल्होसार भव्यता साथ मनाउदै
 • एनआरएनए कुवेतले इराकमा १४ वर्षदेखि अलपत्र परेकी एक नेपाली महिलाको उद्धार
 • नेपाल आदिवासी जनजाती महासंघ युएई द्वारा Learning & People Development तालिम सम्पन्न
 • पछिल्ला सम्प्रेसणहरु

  गायक शिब परियारको स्वर तथा संगितमा रहेको “उनि राम्री“ गितको कभर भिडीयो सार्वजनिक

  तमु समाज युएईले आउदो जनवरी १० तारिख तमु च्यु ल्होसार भव्यता साथ मनाउदै

  अञ्जु थोकरको ‘सुन सुन साथी’ सार्वजनिक ( भिडियो सहित )

  बिजनेष

  जेष्ठ नागरिकलाई श्री एयरलाइन्सले ५ सयमा प्लेन चढाउने

  अन्तर्वार्ता

  हामीसंग फेसबुकमा जोड़िनुहोस