कुवेतले मगायो कोरोनाको औषधी

तोयानाथ उपेक्षित, कुवेत

जुन ५- सरकारले गत अप्रिल १९ मा जापानसँग युएनको अफिसमा गरेको एक संझौता बमोजिम कोरोना विरुद्धमा क्लिनिकल ट्रायलमा धेरै देशले प्रयोग गरिरहेको ड्रग्स लाई प्रयोग गर्ने भएको छ ।

फाभिपिराभिर नामको उक्त ड्रग्स जापानको मेडिकेसन डेप्लोभमेन्ट कम्पनी गिलेड साईन्सेस ले उत्पादन गरेको हो । कोरोनाको उपचारमा अहिले सम्मकै सहयोगी को रुपमा लिईएको उक्त औषधीलाई विश्वका धेरै देशहरुले प्रयागमा ल्याईरहेका छन । यस अघि अमेरिकाले क्लोरोक्वीईन ले कोभिड विरुद्ध काम गर्ने भनेर विश्वमा नै यसको खोजी र भण्डारण गर्न थालिएको थियो । जसलाई अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्प स्वयमले सेवन गरेको बताएका थिए । डव्लु एच ओ क्लोरोक्वीन लाई रोक लगाई दिए पनि हाल आएर यसको सावधानिपूर्वक प्रयोग गर्न सकिने बताएको छ । मलेरिया रोगसँग सम्बन्धित यो औषधी ले पनि कोभिड रोकथाम मा सहयोग पुरयाउन सकिने विश्वास लिईएको छ । जापनद्धारा निर्मीत फाभिपिराभिर भने क्लोरोक्वीन भन्दा धेरै उपयोगी मानिएको छ ।

कुवेत को स्वास्थ्य मन्त्रालयका अनुसार फाभिपिराभिर अर्को साता कुवेत आईपुग्दैछ । कुवेतले कोभिड विरुद्धको लडाईमा सम्पूर्ण रुपले काम गरिरहेको सन्दर्भमा उक्त औषधी निक्कै प्रभावकारी हुने आशा गरिएको छ । कुवेतले हाल सम्म तीन लाख आठ हजार नौ सय जनाको पीसीआर टेस्ट गरिसकेको छ । यहाँ आजको मिती सम्म मा ३० हजार ६४४ पोजेटिभ केश छ भने रिकोभर हुनेको संख्या निक्कै राम्रो छ । १८ हजार २७७ जना ठिक भएका छन । अस्पतालमा हुनेको संख्या निको हुनेको भन्दा कम छ अर्थात १२ हजार १२३ जना मात्र उपचारार्थ छन तर मृत्यु हुनेको संख्या खाडी का अन्य देशको तुलनामा निक्कै माथि छ । जम्मा हाल सम्म २४४ ले ज्यान गुमाईसकेका छन ।

खोप विकाश का लागि दुनियामा निक्कै ठुलो होडबाजी चलिरहेको भए पनि अहिले सम्म कुनै देशले त्यसको विकाशमा सफलता पाएका छैनन तर उनीहरुले सफलता पाउनेमा आशा व्यक्त गरिरहेका छन । यसरी खोपको विकाश गर्नेमा चीन र बेलायतको नाम अगाडी आईरहेको छ । ईजरेल पनि उक्त प्रतिस्पर्धामा छ । जर्मनी ले पनि रोकथाममा निक्कै सफलता प्राप्त गरेको छ । ईबोला, एड्स, मलेरिया जस्ता कतिपय औषधीको कम्पोजिसनमा केही फेर बदल गरेर कयौ देशले कोभिड को चाप रोक्न कोशिष गरिरहेका छन । यसो त कोभिडको रोकथामको लागि सम्भव भएको भन्दै बंगलादेश लागायत धेरै देशले पनि दावी पेश गरिरहेका छन । नेपालको हेटौडा स्थित बनविज्ञान प्रयोगशलाले समेत कोभिड विरुद्ध विकाश गरेको औषधी लाई ट्रायल गर्ने अनुमती पाएको छ । जसलाई डब्लु एच ओ ले समेत चासो राखेको छ ।


Related Posts
 • अमेरिका बस्ने नेपालीले स्वास्थ्य चौकीलाई पठाए स्वास्थ्य सामग्री
 • भोजपुरका प्रशन राईको कुवेतमा बिल्डिङबाट खसेर मृत्‍यु
 • मेचीकाली सामुहिक बचत कोषद्वारा आगलागी पीडित शान्ति राईलाइ रू. ७४ हजार भन्दा बढि सहयोग
 • कांग्रेस महाधिवेशन भदौ १६ बाट
 • पछिल्ला सम्प्रेसणहरु

  अमेरिका बस्ने नेपालीले स्वास्थ्य चौकीलाई पठाए स्वास्थ्य सामग्री

  भोजपुरका प्रशन राईको कुवेतमा बिल्डिङबाट खसेर मृत्‍यु

  मेचीकाली सामुहिक बचत कोषद्वारा आगलागी पीडित शान्ति राईलाइ रू. ७४ हजार भन्दा बढि सहयोग

  बिजनेष

  अलमुजैनीको रमादान प्रमोशनमा चौथो चरणको भाग्यशाली विजेताको नामावली सार्वजनिक

  अन्तर्वार्ता

  हामीसंग फेसबुकमा जोड़िनुहोस