ईतिहासमा ओली –ऐतिहासिक एकता को नायक

 

तोयानाथ उपेक्षित, कुवेत

मे २१- ईतिहास सधै एकनासको हुदैन । अनि ऐतिहासिक घडीहरु सधै एकै प्रकारका हुदैनन । नाकाबन्दीको हुँकारबाट उदाएका ओली आफ्नै पार्टीको राजनैतिक दाउपेचबाट अवसानको बाटोमा पुग्नै लाग्दा यसरी व्युतिएका छन अब उनको विपक्षमा नेपालमा कुनै पार्टी र कुनै जाति छैनन । उनी राष्ट्रिय एकताका ऐतिहासिक नायक बनेका छन । यो राष्ट्रियताको मुद्धामा खरो उत्रिरहेका प्रम ओली ले त्यसको रक्षा कसरी गर्ने हुन त्यो भने हेर्न बाकी नै छ ।

नाकाबन्दीमा भारतलाई उनको चट्टानी अडान ले घुडा टेकाई दिए पछि उनको पक्षमा राष्ट्रियताको लहर उर्लियो त्यसमा पनि दुई ठुला कम्युनिष्ट पार्टी मिले पछि लगभग दुई तिहाई मत आयो र त्यसलाई ओलीले नेतृत्व दिईरहेका छन । ओली सरकार गिराउन यसबीच आफ्नै पार्टी सवै भन्दा सशक्त रुपमा विभाजित मतका साथ उभियो र ओलीले गरेका सवै राम्रा कामहरु ओझेलमा परे । नराम्रा कामको अतिरन्जित प्रचारले ओली सरकार अलोकप्रिय बन्दै गयो । आफ्नो पार्टीको एउटा ठुलो पंक्ति निरन्तर ओली सरकार गिराउने खेलमा सामेल हुदा सरकारको सरकार जहिले पनि डिफेन्सिभ भएर चलिरहेको थियो । ओली ले यसै कारण पनि सरकारका राम्रा काम नदेख्ने भन्दै पत्रकारहरुलाई मुटु नभएका सम्पादक पनि भनिदिए ।


भारतले हडपेको लिम्पियाधुरा, लिपुलेख र कालापानीको विषयमा भारतले नेपाललाई झनै वेवास्ता गर्दै अगाडी बढिरहदा सरकार मर्ता है तो क्या नहि कर्ताको अवस्थामा पुग्यो र भारतले नेपालका कुटनैतिक आग्रह र नोटहरुलाई ट्वाईलेट पेपर बनाउदै आएको ईतिहास देखि बर्तमान सम्मको हेपाहा प्रबृतीको एकमुष्ट जवाफ अहिले आएर ओली सरकारले दिए पछि संसारभर खैलाबैला मच्चिएको छ । भारतले सोच्दै नसोचेको हिम्मत ओलीले देखाएको पत्याएको छैन । उसले फेरी नेपाललाई होच्याउन चाईनालाइ मुछन थालेको छ । तर अव ईतिहासमा नेपालको गुमेको भुभाग दर्ज भईसकेको छ । भोलीका दिनमा कुनै पनि सरकारले हाल जारी भएको नक्साको भुभाग भारतलाई छाड्न सक्ने छैनन । यसमा सवै नेपाली खुशी छन । बिपक्षले पनि दरो साथ दिएको छ । पूर्वराजा के पञ्चहरु के, सवै नेपाली ले ईतिहासमा नै नभएको एकता र दम्भ प्रर्दशन गर्दै ओलीलाई साथ दिएका छन ।

भारतिय मिडियाहरु यतिबेला कलाकार मनिशा कोईरालाको ट्वीटमा राईलो गरिरहेका छन । तिनका अभिव्याक्तिलाई कमल थापाले पित पत्रकारिता भनिदिए । कांग्रेस नेता मिनेन्द्र रिजालसँग भारतिय मिडियाले गरेको सवालमा मुहतोड जवाफ दिदै उनले नेपाली सम्प्रभुता र नेपाली जनताको सम्मान गरेर बोल्न सिक भन्दा कार्यक्रम प्रस्तोता को बोली लरबरायो । उनले भने मेरो पाटी अलग हो । हाम्रा मतभिन्नता धेरै छन तर हाम्रो भुमीको सवालमा म र मेरो पार्टी प्रधानमन्त्रीको साथमा छौ उनले भने ।

यसरी नै सदन देखि सडक सम्म नेपाल सरकारको कदमलाई सवैले स्यावासी दिएका छन । संसारभर हलचल पैदा गर्ने नेपाल सरकारको साहस देखेर जी न्युजले नेपाललाई घुमाउरो शैलीमा धम्कि दिएको छ । उसले नेपाललाई भारतसँग आर्थिक, व्यापारीक, सामरिक र भौगोलीक अवस्थाको भिन्नताको तथ्यांक प्रस्तुत गर्दै नेपाल केही होईन भनेर होच्याउदै समाचार प्रसारण गरेको छ । उसले चिनको साथ पाएको खण्डमा मात्र नेपाल को हात माथि पर्ने भन्दै चिनलाई समेत यसमामलामा जवरजस्ती तान्न खोजेको देखिन्छ । यति नै बेला पाकिस्तानी मिडियाले भने भारतको खिल्ली उडाउदै समाचारहरु प्रसारण गरेका छन ।

नेपालको यो राष्ट्रियताको मुद्धालाई राजनैतिक लाभ हानीका हिसावले स्वयम प्रमको पार्टीले प्रचार गर्न हुदैन । यो उपलब्धि राष्ट्रिय एकताको जगमा प्राप्त भएको छ । जुनसुकै पार्टीको बहुमत को सरकार वा स्थिर सरकार हुदा विदेशीहरुलाई खेल्ने मौका नमिल्दो रहेछ भन्ने पनि यो मुद्धा अर्को गतिलो सन्देश हो ।

भारत सजिलै नेपालको हडपेको भूमी छाड्न तयार हुने देखिन्दैन । यसको मतलब के हो भने आउदा दिनहरु झनै चुनौतीपूर्ण हुनेछन । ओलीको भौतिक शरिर पनि उसको निशानामा हुन सक्नेछ । सम्भव भए सम्म ओली सत्ता ढाल्ने खेलमा भारत खुलेर लाग्ने छ यसो हुदा अहिले सवैले देखाएको एकता क्षणिक नभैदियोस । यसको किनारा नलागे सम्म सवैको साथ ओलिलाई चाहिन्छ । नत्र देश अरु कमजोर हुनेछ । सरकारले सवैलाई विश्वासमा लिदै एक मन्त्र एक तन्त्रको रुपमा सार्वभौमिकताको जगमा गोलबद्ध बनिरहन जरुरी छ । नेपालका सूचना बेच्नेहरुको पहिचान, लैनचौरको सम्बन्धमा निगरानी राखेर भारतलाई खेल्न र खडयन्त्र गर्नबाट खबरदारी गर्न जरुरी छ ।


Related Posts
 • संसद पुनर्स्थापनापछि प्रधानमन्त्री झन् बलियो भएको सुवास नेम्वाङको दाबी
 • भ्रष्टाचार नियन्त्रणको कामलाई विगतको भन्दा प्रभावकारी बनाउने- अख्तियार प्रमुख
 • प्रधानमन्त्री ओलीको पक्षमा बहुमत सांसद रहेको प्रमुख सचेतक भट्टराईको दाबी
 • युवा समितिको ७१ जिल्लामा अध्यक्ष चयन
 • पछिल्ला सम्प्रेसणहरु

  बिहेघरमा आक्रमणपछि लुटपाट : बेहुलीका बुवासहित चार घाइते

  पर्वतको श्री जन विकास मा.वि.का बिद्यार्थीहरुलाई बेल्जियम निवासी उमा गुरुङ द्वारा स्वीटर वितरण

  संसद पुनर्स्थापनापछि प्रधानमन्त्री झन् बलियो भएको सुवास नेम्वाङको दाबी

  बिजनेष

  ‘नेपाली खाना विश्वभर पस्किँदैछु’ चर्चित मास्टर सेफ साह

  अन्तर्वार्ता

  हामीसंग फेसबुकमा जोड़िनुहोस