अविरल वर्षाले पृथ्वी राजमार्ग क्षतविक्षत

साउन ६,काठमाडाैं / आइतबार रातिदेखि परेको अविरल वर्षाले पृथ्वी राजमार्गका विभिन्न भागमा क्षति पुग्दा आवागमन ठप्प भएको छ । चितवन सिमानामा रहेको खहरे मौवा खोलाले मुख्य राजमार्गको पुल जोड्ने सडकको केही भाग बगाउँदा आवागमन रोकिएको हो । खोलाले धादिङतर्फ पुलको ढलानसँग जोडिएको करिब ५ मिटर सडक बगाएपछि चितवनसँगको आवागमन प्रभावित भएको छ ।

उक्त पुल भत्केपछि काठमाडौंतर्फ जाने सयौं सवारीसाधन मुग्लिङ फर्केका छन् । बेनीघाटको जोगीमारा हुग्दी खोलादेखि मौवा खोलासम्म ९ स्थानमा पहिरो खसेको छ भने विभिन्न स्थानमा ठूला चट्टानहरू सडकमा खसेका छन् । गजुरी–२ माझडाँडामा बाढीले ५ घर बगाएको छ । घटनामा १७ वर्षीया निरुता परियारको मृत्यु भएको छ भने एक जना घाइते भएका छन् । सरसामान निकालेर ५ परिवारका १६ जनाले घर छाडेपछि ‘सुटकेस छुटेको’ भन्दै फर्केकी परियार बगेकी थिइन् । सशस्त्र प्रहरीले दिउँसो पहिरो पन्छाएर शव निकालेको हो ।

सिमेन्ट उद्योगलाई चुनढुंगा आपूर्ति गर्ने अन्नपूर्ण क्वेरिजको कार्यालय र अस्थायी प्रहरी पोस्टसहित स्थानीयका ८ वटा पसल जवाङ खोलाको बाढीले बगाएको छ । सोमबार करिब १२ बजे आएको भेलले जवाङ खोला पुलमा मुढा र ठूला ढुंगा थुपारेको छ । यसअघि यस्तो भेल २०५० सालमा आएको स्थानीयले बताएका छन् । त्यसबेला त्रिशूली नदीको बाढी राजमार्गसम्म आएको थियो । ‘योपल्ट पनि बाढी आएर राजमार्गमै ढुंगामुढा ल्याएर थुपार्‍यो,’ जवाङ खोलाका स्थानीय स्याने घलेले भने । आफ्नो पसल बाढीले बगाएपछि ५ वटा पहिरो पार गर्दै घले ८ जनाको परिवारसहित आफन्तकहाँ शरण लिन पुगेका छन् ।

जवाङ खोलामा आएको बाढीले अस्थायी प्रहरी चौकी घेरेपछि त्यहाँका प्रहरीले भागेर ज्यान जोगाएका थिए । राजमार्गमाथि रहेका सिमेन्ट उद्योगबाट आएका ग्रेगान र पहिरोले तेक्राङमा कुखुरा बोक्ने पिकअप गाडी, एउटा कार र एउटा भ्यान बगाएको छ भने एउटा कन्टेनर बोकेको ट्रक र दुईवटा जिप आधा पुरेको छ । गजुरीको जहेमा पनि एउटा कार पहिरोले बगाएको प्रहरीले जनाएको छ ।

‘मलेखु, फुर्के खोला र जहरेलगायतमा खसेको पहिरोमाथिका खानी र ग्रामीण सडकबाटै राजमार्गमा आएको देखिएको छ,’ राजमार्ग निरीक्षणमा निस्केका जिल्ला प्रहरी प्रमुख रवीन्द्र रेग्मीले भने । त्रिशूलीले जोगीमाराका दुई स्थानमा राजमार्ग भत्काएको छ । पहिरो पन्छाइसकेपछि मौवा खोलाको क्षतिग्रस्त पुल गजुरीस्थित नेपाली सेनाको ब्यारेकमा रहेका बेलिब्रिज लिएर जडान गर्ने योजना रहेको धादिङका प्रमुख जिल्ला अधिकारी अस्मान तामाङले बताए । ‘पहिरो पन्छाउन मंगलबार दिनभर लाग्न सक्छ,’ उनले भने, ‘चारैतिर पहिरो गएपछि राजमार्गका विभिन्न भागमा सवारीसाधन अलपत्र छन् ।’

नारायणगढ–मुग्लिङ सडकअन्तर्गत चारकिलोस्थित कालीखोलामा सोमबार बिहान खसेको पहिरोले यातायात ठप्प भएको छ । यही ठाउँमा गत असार ३ मा पनि पहिरो खसेको थियो । सोमबार त्योभन्दा ठूलो पहिरो खसेको हो । वर्षा नरोकिएकाले पहिरो हटाउने काम पनि सुरु हुन सकेको छैन ।

नारायणगढ–मुग्लिङ सडक आयोजनाका सूचना अधिकारी इन्जिनियर शिव खनालका अनुसार दुई लोडर र दुई एक्स्काभेटर पहिरो पन्छाउन तयारी राखिएको छ । दिउँसो १ बजे पहिरो हटाउन सुरु गरेलगत्तै ठूलो पानी परेपछि काम रोक्नु परेको थियो । ‘पानी परेसँगै माथिबाट लेदो झर्दा काम गर्न सकिएन,’ खनालले भने, ‘साँझ ४ बजेतिर फेरि काम सुरु हुँदा एउटा मेसिन नै बिग्रियो ।’ चितवन प्रशासनले सडक अवरुद्ध भएकाले वैकल्पिक बाटो प्रयोग गर्न सूचना गरेको छ ।

नियमित काम गर्न सके मंगलबार साँझसम्म यातायात सञ्चालनमा ल्याउन सकिने इन्जिनियर खनालले बताए । नारायणगढ–मुग्लिङ सडकलाई फराकिलो बाटो बनाउन ठाउँठाउँमा पहाड काटिएको छ । सडक विस्तारको काम सकिए पनि पहाड काटेका ठाउँमा पहिरो खस्ने
गरेको हो ।
कालीखोलामा चार वर्षयता लगातारजसो पहिरो खस्ने गरेको छ । पहिरो नियन्त्रणको काम सुरु भए पनि कालीखोलामा पूरा हुन सकेको छैन ।

गण्डक ब्यारेजका ३६ वटै ढोका खोलियो
परासी– नारायणी नदीमा पानीको बहाव उच्च भएपछि गण्डक ब्यारेजका सबै ३६ वटै ढोका खोलिएको छ । पूर्वी नवलपरासीको त्रिवेणीस्थित नेपाल–भारत सिमानाको ब्यारेजका ३६ वटै ढोका सोमबार राति खोलिएको गण्डक ब्यारेजका भूआर्जन अधिकारी तारा सिंहले बताए । सोमबार ९ बजे ब्यारेजमा तीन लाख १५ हजार क्युसेक पानी प्रवाह भइरहेको छ । तीन लाखप्रति क्युसेक पानीको प्रवाहलाई खतराको सूचक मानिने भएकाले सबै ढोका खोलिएको सिंहले बताए ।

निर्माणको समयमा गण्डक ब्यारेजको क्षमता ७ लाख क्युसेक भए पनि अहिले यसले ४ देखि ५ लाख क्युसेकमात्र भारवहन गर्न सक्ने अनुमान छ । नदीमा पानीको सतह बढेपछि गण्डक कमान्डका स्थानीयलाई सतर्कता अपनाउन जिल्ला प्रशासन कार्यालय पश्चिम नवलपरासीले आग्रह गरेको छ ।

प्रमुख जिल्ला अधिकारी सागरमणि पाठकले गण्डक क्षेत्रको सुस्ता, सरावल, प्रतापपुर र पाल्हीनन्दन गाउँपालिकाका तटीय क्षेत्रमा सजगता अपनाउन र बाढीको पूर्वसूचना प्रवाह गरिएको बताए । तटीय क्षेत्रमा सम्भावित विपत्लाई मध्यनजर गर्दै उद्धारका लागि सुरक्षाकर्मीलाई सतर्क गराइएको छ ।

कालीगण्डकी तटीय क्षेत्रका बासिन्दालाई सारियो
म्याग्दी– कालीगण्डकी नदीमा पानीको बहाव बढेपछि तटीय क्षेत्रका बासिन्दालाई सुरक्षित स्थानमा सारिएको छ । भारी वर्षापछि म्याग्दी, राहुघाट, रुप्से र मुस्ताङका कैकु र घाँसा खोलामा पानीको बहाव बढ्दा कालीगण्डकी नदीले सतर्कता तह पार गरेको छ । कालीगण्डकीको सतर्कता तह ४ मिटर हो । सोमबार राति १० बजे बहाव ४ दशमलव ३१ मिटर पुगेको हो ।

जल सतह बढ्दै गएकाले कालीगण्डकीको तल्लो तटीय क्षेत्रका बासिन्दालाई सोमबार साँझदेखि माइकिङ गर्दै सुरक्षित स्थानतर्फ सारिएको छ । अन्नपूर्ण गाउँपालिका–२ भुरुङ तातोपानीस्थित सीमा प्रहरी चौकीसहित बस्ती, दाना बस्ती र सदरमुकाम बेनीमा जोखिम बढेको भन्दै ती क्षेत्रका बासिन्दालाई सुरक्षित स्थानमा जान आह्वान गरिएको हो ।

नदी क्षेत्रका विभिन्न खण्डमा बाढीको निगरानी गर्न सुरक्षाकर्मी परिचालन गरिएको प्रहरीले जनाएको छ । म्याग्दी नदीमा पनि जल सतह बढेपछि पश्चिम दरवाङ बजारदेखि बेनीसम्मका तटीय बस्ती कटानको जोखिममा परेका छन् । नदी किनारका कालीपुल, पारिवौर, पारिबेनीको सुकुम्बासी बस्तीका स्थानीयलाई सुरक्षितस्थलतर्फ सारिएको प्रमुख जिल्ला अधिकारी ज्ञाननाथ ढकालले जानकारी दिए ।

राहुघाट खोलाको बाढीले कालीगण्डकी नदीको धार परिवर्तन गरेकाले पारि मल्लाजतर्फ रहेको राममन्दिरको आश्रम बगाएको छ । भारी वर्षापछि धौलागिरि हिमालको फेदीबाट झर्ने रुप्से झरनाले एक होटलमा पार्किङ गरिएको एक्स्काभेटर र बस बगाएको स्थानीय इन्द्रसिं शेरचनले बताए । अन्नपूर्ण गाउँपालिका–३ दानाको रुप्से छहरा नजिकैको ठाडो खोलाको बाढीले एक जनालाई बगाएको स्थानीय रीता बरुवालले दाबी गरिन् । तर प्रहरीले बाढीमा कोही बेपत्ता भएको बारे कुनै जानकारी नपाइएको बताएको छ । मुस्ताङका प्रमुख जिल्ला अधिकारी वेदप्रसाद अर्यालका अनुसार तल्लो घाँसाको ठाडो खोलाको बाढीले बेनी–जोमसोम सडकमा निर्माणाधीन पुल बगाएको छ । कान्तिपुर दैनिकमा हरिहरसिंह राठौरले खबर लेखेका छन् ।


Related Posts
 • आदिवासी जनजाती महासंघ कुवेतले २६औं विश्व आदिवासी दिवस अगष्ट ७ तारिख मनाउने
 • सुनको मूल्य नाघ्यो लाख ,तोलाको १ लाख १ हजार ४ सय
 • पाकिस्तानले जारी गर्‍यो जम्मु काश्मीरलाई समेटेर नयाँ नक्सा, भारतले भन्‍यो – वैधता छैन
 • लेबनानको बेरुतमा शक्तिशाली विस्फोट : कम्तीमा ७८ जनाको मृत्यु, करिब ४ हजार घाइते
 • पछिल्ला सम्प्रेसणहरु

  कुवेतमा कोरोना संक्रमनबाट ७० हजार ४५ सङ्क्रमित, ६२० नयाँ संक्रमित, एक जनाको मृत्‍यु (अपडेट)

  प्रचण्डसहित परिवारका सबै सदस्यको कोरोना रिपोर्ट नेगेटिभ

  सुनको मूल्य तोलाको एक लाख दुई हजार पाँच सय

  बिजनेष

  सुनको मूल्य नाघ्यो लाख ,तोलाको १ लाख १ हजार ४ सय

  अन्तर्वार्ता

  हामीसंग फेसबुकमा जोड़िनुहोस