राष्ट्रपति सीको भ्रमण सुरक्षा तयारी बुझेर फर्कियो चिनियाँ सेना


काठमाडौँ,१८असोज | चिनियाँ जनमुक्ति सेना (पीएलए) को उच्चस्तरीय टोली राष्ट्रपति सी चिनफिङको राजकीय भ्रमण सुरक्षा तयारीबारे जानकारी लिएर फर्किएको छ । सुरक्षा स्रोतका अनुसार गत साता काठमाडौं आएको टोलीले सीमित सरकारी अधिकारीसँग मात्रै भेटेको थियो ।

चिनियाँ सेनाको टोलीले सीको भ्रमण सुरक्षा तयारी प्रभावकारी बनाएको भन्दै खुसी व्यक्त गरेको थियो । सीको सुरक्षार्थ तैनाथ चिनियाँ सेनासँग भएको गोप्य छलफलपछि छुट्टाछुट्टै सुरक्षा रणनीति बनाएर व्यवस्थापन भइरहेको स्रोतले जनाएको छ । सरकारले राष्ट्रपति सीको नेपाल भ्रमण र त्यसबेला अपनाइने सुरक्षालाई ‘जेट प्लस’ रणनीति अपनाएको छ । मध्यम, विशिष्ट, अतिविशिष्ट र त्यसमाथिको सम्मान र सुरक्षा प्रदान गर्दा क्रमशः ‘एक्स’, ‘वाई’, ‘जेट’ र ‘जेट–प्लस’ रणनीति अपनाइने गरिन्छ ।

सेना, प्रहरी र सशस्त्र तथा गृह मन्त्रालयका अधिकारीले भ्रमण तयारीबारे औपचारिक बोल्न चाहेनन् । नेपाली सेनाको ‘विशिष्ट व्यक्ति सुरक्षा निर्देशनालय’ले सीको भ्रमण सुरक्षा तयारीको गोप्य खाका बनाइसकेको छ । त्यही खाकाअनुसार उपत्यका पृतनापति उपरथी निरञ्जनकुमार श्रेष्ठको संयोजकत्वमा सेना, प्रहरी, सशस्त्र प्रहरी र राष्ट्रिय अनुसन्धान विभागका अधिकृतहरू सम्मिलित टोलीले सम्पूर्ण सुरक्षा व्यवस्थापन गर्नेछ । जनमुक्ति सेनाको ब्रिफिङपछि चीनबाट बुधबार त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा एयर चाइनाको जहाजले ‘टेस्ट फ्लाइट’ गरेको थियो ।

नेपालको राजकीय भ्रमणमा सीको नेतृत्वमा उच्चस्तरीय प्रतिनिधिमण्डल कारकेड सवारीसहित एयर चाइनाका २ वटा जहाज लिएर आउने स्रोतको भनाइ छ । सरकारले सीको भ्रमणका दिन सार्वजनिक बिदा दिनेसमेत तयारी गरेको गृह मन्त्रालय स्रोतले जनाएको छ ।

२०७३ कात्तिकमा भारतीय राष्ट्रपति प्रणव मुखर्जीको राजकीय भ्रमणमा पनि नेपाल सरकारले सार्वजनिक बिदा दिएको थियो । असोज २५, २६ र २७ मध्ये जुनसुकै दिन सीको भ्रमण हुन सक्ने बताइए पनि असोज २५ गते आएर २६ गते राष्ट्रपति फिर्ता हुन सक्ने र त्यसैअनुसार तयारी भइरहेको स्रोतको भनाइ छ ।

कान्तिपुर बाट साभार


Related Posts
 • कश्मीरमा गोलाबारी चल्दा दुई भारतीय सैनिकको मृत्यु
 • अनुदानबाट डेढ लाख भूकम्पपीडित फेरि हट्दै अनुदानबाट डेढ लाख भूकम्पपीडित फेरि हट्दै
 • मन्त्रीको विदेश भ्रमण मोह : मन्त्रालयका काम प्रभावित
 • नेपाल स्काउटको जग्गा निजी कम्पनीको कब्जामा : पदाधिकारीकै संलग्नतामा १६ रोपनी जग्गा अतिक्रमण
 • पछिल्ला सम्प्रेसणहरु

  कश्मीरमा गोलाबारी चल्दा दुई भारतीय सैनिकको मृत्यु

  अनुदानबाट डेढ लाख भूकम्पपीडित फेरि हट्दै

  मन्त्रीको विदेश भ्रमण मोह : मन्त्रालयका काम प्रभावित

  बिजनेष

  जेष्ठ नागरिकलाई श्री एयरलाइन्सले ५ सयमा प्लेन चढाउने

  अन्तर्वार्ता

  हामीसंग फेसबुकमा जोड़िनुहोस