कानुनी राज्यमा कानुनको नजर भित्र अपराधीहरु सबै समान हुन्छन् र हुनुपर्छ-चम्पक सुनुवार किराँत 

चम्पक सुनुवार किराँत

कानुनी फैसला गर्ने सदर्भमा एउटालाई न्याय दिदा अर्कोलाई अन्याय र विभेदको आभास हुनु कतिपनी जायक र न्यायसंगत हुन सक्दैन । लोकतन्त्र , गणतन्त्र , विधीको शासन तथा कानुनी राज्यमा कानुनको नजरमा अपराधीहरु सबै समान हुन्छन् र हुनुपर्छ । न्यायलयले कुनै नस्ल/जात,  धर्म , लिङ्ग , क्षेत्र , वर्गका आधारमा कार्वाही, साजाय तथा दण्डको भागिदार बनाउदैन । यदि यी कुराहरू निकट फैसला भयो भने त्यो कानुनी कार्वाही स्वच्छ , निस्पक्ष , स्वतन्त्र , सर्वमान्य र उच्चस्तरीय हुन सक्दैन भने राष्ट्रको प्रमुख अङ्ग मध्य एक न्यायपालिकाको गरिमामय माथि दाग लाग्दछ ।
गत साल २०७४ मङ्सिर २१ गते सम्पन्न सङ्घीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपालको  पहिलो संघ/प्रतिनिधिसभा तथा प्रदेशसभा सदस्य निर्वाचनमा भाग लिई कैलाली क्षेत्र नम्बर १ बाट रेशम चौधरीले ३४ हजार ३ सय ४१ अत्यधिक बहुमतका साथ विजय हासिल गरेका थिए । हाल कैलाली जिल्ला अदालतका न्यायाधीश पर्शुराम भट्टराईले दिएको फैसला बमोजिम जन्मकैद भनिएका माननीय रेशम चौधरीलाई तत्कालीन एमाले र माओवादीको बाम गठबन्धन,  काङ्ग्रेस , सङ्घीय समाजवादी लागायत अन्य कुनै पनि पार्टीले हराउन सकेका थिएनन् । के उनले विधि नपुर्याईकन चुनाव लडेका हुन् त ? किन निर्वाचन आयोगले  चुवान लड्न दिइयो ?  किन  प्रतिनिधि सभा सदस्यको पवित्र सफथ ग्रहण गराइयो ? फेरि किन जेल पठाइयो ? अनि अब चाहिँ जन्म कैद ? के  नेपालमा ओली , दाहाल , ढुङ्गेल ,  सिलवाल लाई नाप्ने कानुनी यन्त्र र आदिवासी थारु उत्पीडितको छोरालाई नाप्ने कानुनी यन्त्र फरक छ  ? हैन भने विभेदपुर्ण तरिकाले जनताको मतलाई अपमान गर्नु कतिको न्यायसंगत छ ?  यी र यस्तै प्रश्नहरुको उत्तर प्रत्युत्तर , तर्क वितर्क , प्रतिक्रियाहरु सामाजिक संजाल र देश विदेशमा रहेका नेपालीहरू बिच व्यापक छलफल तथा बहसहरु चलिरहेको देखिन्छ ।
यसै सन्दर्भमा नेपालका केही राजनैतिक घटना क्रम तथा कान्डलाई हेर्दा  झापा काण्डका नायक हाल प्रधानमन्त्री तथा नेकपा(नेकपा) अध्यक्ष खड्ग प्रसाद ओली उर्फ केपि ओली , पहिचान सहितको सङ्घीयता , अधिकार र राजनैतिक क्रान्तिका नाउँमा करिब १७ हजार र कयौं ज्यान व्यपत्ता बनाउने १० वर्षे जनयुद्धको नायक हाल नेकपा(नेकपा) अध्यक्ष पुस्पकमल दाहाल उर्फ प्रचण्ड , विरेन्द्र राजाको बंशनास राजदरबार हत्या कान्ड, तत्कालीन माओवादीको पालामा चितवनको बादरमुढे हत्त्याकान्ड ,  दास ढुङ्गा हात्या कान्ड , निर्मला पन्त बलात्कार हत्या काण्ड , ३३ किलो सुन कान्ड जस्ता कयौं दर्दनाक, कहालिपुर्ण काण्डहरु नदेखी किन टिकापुरलाई मात्र प्रमुख काण्ड बनाएर सजायको भागिदार बनाउनु कतिको न्यायसंगत छ ? किन अन्य काहालिपुर्ण दर्दानाक कान्ड तथा हत्या अपराधको लेखा , जोखा तथा आजिवन कारावास सजायको निर्णय सुनुवाई भएन भन्ने सन्दर्भमा आम न्यायप्रेमी  उत्पीडित समुदाय ,  श्रमजीवी वर्गले न्यायलयलाई प्रश्नै प्रश्न गर्न थालेका छन् । त्यस्तै गरि केहि  कानुनका विद्यार्थी , सामाजिक अभियन्ताहरुले जिल्ला अदालतको फैसला अन्तिम मान्दैनौं भन्दै पुनरावेदन , उच्च , सर्बोच्च , अन्तर्राष्ट्रिय अदालत सम्म  जाने भन्दै निर्णय विभेदपुर्ण भएको प्रती आपत्ति प्रकट गरेका छन् ।
नेपालमा लामो समयदेखि राज्य/ सरकार द्वारा विभेद , अन्याय, उत्पीडिन तथा बहिस्करणमा पारिएका आदिवासी जनजाती , मधेसी , मुस्लिम , दलित/सिल्पी , सीमान्तकृत समुदाय, पिछडा वर्ग , लिङ्ग क्षेत्रका जनताहरुले गरेका संघर्ष/ आन्दोलन कुनै जात , समुदाय धर्म विरुद्ध नभई आदिवासी सम्बन्धि अन्तर्राष्ट्रिय महासन्धि १६९, युन्ड्रीप , अन्तर्राष्ट्रिय मानवाधिकार सम्बन्धि घोषणापत्र सन् १९४८ जस्ता नेपाल पक्ष राष्ट्र भएकोले थुप्रै महासन्धि , सन्धिहरुलाई आत्मासात गर्दै न्याय , समानता , समान अधिकार , पहिचान , स्वाभिमान , स्वतन्त्रता , सह-अस्तित्व तथा सामाजिक , आर्थिक, राजनैतिक  अधिकारको निमित्त संघर्षरत रहेको कुरा घाम जतिकै छर्लङ्ग छ । तत्कालीन  क्रूर जाहानिया राणा शासनको अन्त्य देखि पन्चायत , शाही शासनको अन्त्य गर्न १० वर्षे जनयुद्ध , २०६२/६३ को १९ दिने जनआन्दोलन हुँदै सङ्घीयता, गणतन्त्र , धर्मनिरपेक्षता, समानुपातिक समावेशीताको लागी अतुलनीय बलिदानीपुर्ण योगदान दिएका छन् । यसै अनुरुप उत्पीडित समुदाय थारुले संविधान प्रदत्त अधिकारको उपयोग गरी  समान अधिकार र पहिचान साथै सदियौ देखिको सबै खाले विभेद , अन्याय , दासताबाट  मुक्त हुन सामाजिक न्यायको निमित्त २०७२ भाद्र ७ गते राजनैतिक अधिकार प्राप्तिको आन्दोलन कैलालीमा गरेका थिए । उक्त न्यायप्रेमी जनताको शान्तिपुर्ण आन्दोलनलाई राज्य/ सरकार र केही एकात्मक नस्ल जातिवादको यथास्थिति , संकीर्ण सोच र  जातीय चस्माले हेरियो र समस्याको समाधान र अधिकार प्रदान गर्नु तिर भन्दा पनि राज्य/सरकार पक्षबाट राजनैतिक अधिकार प्राप्तिको शान्तिपुर्ण आन्दोलाई दबाउने हर्कत गरेका थिए भन्दा फरक नपर्ला ।
टिकापुरमा अप्रिय घटना घट्नु हामी सबैलागि दु:खद पक्ष हो ।  यस्को जिम्मेवार राज्य र आन्दोलनकारी पनि हो । त्यो अप्रिय घटना घट्न नदिन किन राज्य/सरकार चुक्यो भन्ने गम्भीर प्रश्न चिन्ह खडा भएको छ । त्यसको ठिक विपरीत अखण्ड सुदुरपश्चिमको नाममा  आन्दोलन भएका कुरा पनि सर्वबिदितै छ। यस्को उत्तर र समस्याको समाधान  सम्बन्धित निकाय , राज्य/सरकार र आन्दोलनकारीबाटै खोजिनु पर्ने देखिन्छ ।  त्यस्तै गरि टीकापुर घटना बारे सत्य तथ्य छानबिन गर्नका लागि तात्कालिन नेपाल सरकारले पूर्व न्यायाधीश गिरिश चन्द्र लाल दास नेतृत्वको न्यायीक समिति, सर्वदलिय संसदीय समिति र राष्ट्रिय मानवअधिकार आयोगको प्रतिवेदनहरु सार्वजनिक नगरी अवज्ञा गर्दै न्यायलयको फैसला आउनु दुर्भाग्यपूर्ण हो भन्दै सम्बन्धित सरोकारवालाहरुले प्रेस विज्ञप्ति मार्फत तिब्र असन्तुष्टि जनाउदै फेरि आन्दोलनमा जाने चेतावनी दिन भ्याएका छन् । यस्ले देश कतातिर जाँदै छ भन्ने चिन्ता र चासोको विषय बनेको छ ।
सङ्घीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपालमा यदि न्यायिक क्षेत्र लगायत न्यायलयले सक्छ भने सबै खाले अपराध , अपराधी, काण्डलाई समान सजाय र दण्डको भागिदार बनाउन सकोस् । तर कुनै नस्ल , जाती, वर्ग, धर्म , समुदाय , लिङ्गको आधारमा विभेदपुर्ण  सजाय  र दण्डको भागिदार बनाउने काम सम्बन्धित न्यायिक क्षेत्र र राज्य/सरकारबाट दुस्साहस नहोस् । लोकतन्त्र , गणतन्त्र र धर्मनिरपेक्षाताको धज्जी उडाउने काम कोहि कसैबाट नहोस् । विभेदपुर्ण निर्णयले आफू ,  सामाज , राष्ट्रको लागि दुर्भाग्यपूर्ण हुनेछ । विभेदरहित निर्णय गर्दै देशको शान्ती र समृद्धिमा खलबल पुग्ने काम नगरी राष्ट्रिय एकता सहितको सुन्दर समृद्ध  नेपाल निर्माणमा जोड दिनुको विकल्प छैन ।
             चम्पक सुनुवार किराँत
न्यायप्रेमी एवम् सामाजिक युवा अभियन्ता
(सर्वाधिकार लेखकमा )

Related Posts
 • एमसीसीबारे नेकपा सचिवालय बैठक,सम्झौता अनुमोदन नभएसम्म काम रोक्ने सहमति
 • विदेशमा अलपत्र परेका करिब २५ हजार नेपालीलाई तत्काल स्वदेश ल्याइने
 • युएईमा कोभिड – १९ को नयाँ संक्रमित ६३८, संक्रमित संख्या ३३,१७० र संक्रमित २ जनाको मृत्यु
 • संचारिका समूह गण्डकीले गरे पत्रकार महिलालाई सुरक्षा सामाग्री वितरण
 • पछिल्ला सम्प्रेसणहरु

  यो हप्ता भरी मलाई साह्रै दु:ख बनाएको दुई वटा घटना

  एमसीसीबारे नेकपा सचिवालय बैठक,सम्झौता अनुमोदन नभएसम्म काम रोक्ने सहमति

  विदेशमा अलपत्र परेका करिब २५ हजार नेपालीलाई तत्काल स्वदेश ल्याइने

  बिजनेष

  आँखी झ्यालबाट लकडाउन

  अन्तर्वार्ता

  हामीसंग फेसबुकमा जोड़िनुहोस