कतारमा हक्कु पक्कु सार्वजनिक

निमा योन्जन/ २३ अप्रिल, दोहा। कबिराज काल्तान तामाङको कृति हक्कु पक्कु कतारमा पनि सार्बजनिक गरिएको छ। गत शुक्रबार नेपाल प्रबासी तामाङ समाज कतारको सातौं अधिबेशनको सु-अबसर पारेर होटल गल्फ होराइजनमा हक्कु पक्कु सार्बजनिक गरिएको हो । कृतिमा गाउँ घरमा तामाङ बालबालिकाहरुले गाउने मौलिक परम्परा झल्किने खाले बाल गितहरुलाई समेटेर त्यसलाई नेपाली भाषामा समेत उल्था गरिएको छ ।

मुलुकमा जातिय पहिचान दबिदै गएको स्थितिमा आम सचेत तामाङ युवाहरु हरेक तह तप्का बाट तामाङ भाषा, धर्म, कला, संस्कृती, परम्परा लगायतका तामाङ पहिचान र अस्थित्वको संरक्षण गर्नुको साथै त्यसलाई संबर्द्धन र प्रबर्द्धन गर्दै लानु पर्ने अबस्था आएको हुँदा काल्तानले बाल गित बाट हरेक तामाङ जन समुदायमा सचेत गराउँदै अझ भन्नुपर्दा विशेष गरि बचपन देखि नै आफ्नो मातृभाषा प्रतीको आकर्षण रहोस भन्ने उदेश्यले बाल गित “हक्कु पक्कु”(बाल गित संग्रह २०७३) लेख्नु लेखेका हुन । काल्तानले याङ (चिठी संग्रह २०७०), चा:बा (हाइकु संग्रह २०७१) सार्बजनिक गरिसकेका छन ।


Related Posts
 • आफू रहेको देशको नियम कानूनको पालना गरी पत्रकारिता गर्न महासंघ अध्यक्षको आग्रह
 • बिबि मल्ल ठकुरीको ‘मायाले मार्यो नि’ बोलको गीतको म्युजिक भीडियो सार्वजनिक
 • राष्ट्रसंघ मानव अधिकार परिषद सदस्यमा सबैभन्दा बढी मतले नेपाल विजयी
 • एनआरएनए अध्यक्षमा भवन भट्ट निर्वाचित
 • पछिल्ला सम्प्रेसणहरु

  आफू रहेको देशको नियम कानूनको पालना गरी पत्रकारिता गर्न महासंघ अध्यक्षको आग्रह

  बिबि मल्ल ठकुरीको ‘मायाले मार्यो नि’ बोलको गीतको म्युजिक भीडियो सार्वजनिक

  राष्ट्रसंघ मानव अधिकार परिषद सदस्यमा सबैभन्दा बढी मतले नेपाल विजयी

  बिजनेष

  कामदारको तलब नै नतोकी जोर्डनसँग श्रम सम्झौता गरिँदै

  अन्तर्वार्ता

  हामीसंग फेसबुकमा जोड़िनुहोस